Sprawność harcerska Bosman - Nowy SIM

Wysyłka w: 14 dni
Cena: 2,60 zł 2.60
ilość szt.
Zyskujesz 2 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane

Opis

Sprawność harcerska Bosman

 Sprawność to zdobyta i udowodniona działaniem umiejętność, którą harcerka lub harcerz potrafi posłużyć się w razie potrzeby. Sprawność dla harcerzy ZHP do przyszycia na mundurze.

Szczegóły:

 • obwódki:
  • niebieska - sprawność jednogwiazdkowa
  • zielona - sprawność dwugwiazdkowa
  • czerwona - sprawność trzygwiazdkowa
  • czarna - sprawność czterogwiazdkowa
 • wysokiej jakości haft
 • kontrastowe kolory nici
 • średnica: 3 cm
 • podkład umożliwiający naprasowanie
 • haftowane w naszej składnicy.

Jak nosić?

Na prawym rękawie koszuli mundurowej.

Wymagania i zadania:

* Uczestniczy w przygotowaniu jachtu do żeglugi i postoju.

 1. Zawiązałem/am węzły: knagowy, ósemka, płaski, ratowniczy przed sobą i na sobie oraz zbuchtowałem/am linę.
 2. Sklarowałem/am żagle przed i po żeglowaniu.
 3. Wskazałem/am i nazwałem/am elementy jachtu: dziób, rufa, burty, grot, fok, maszt, szoty, bom, miecz, rumpel.
 4. Zmieniałem/am obroty i biegi oraz odstawiłem/am (wyłączyłem/am) silnik zaburtowy.

** Aktywnie uczestniczy w przygotowaniu jachtu do żeglugi i postoju.

 1. Zawiązałem/am węzły: rożkowy, wyblinka, cumowy żeglarski oraz z zakrytymi oczami zawiązałem/am węzły: knagowy, ósemka, płaski.
 2. Samodzielnie przygotowałem/am mały jacht do żeglugi i sklarowałem/am po pływaniu — zarefowałem/am i rozrefowałem/am żagiel, użyłem/am cum i szpringów oraz założyłem/am odbijacze tak, żeby skutecznie pracowały.
 3. Wskazałem/am i nazwałem/am elementy jachtu: kokpit, skrzynka mieczowa, sztagi, wanty, pieski, kabestan.
 4. Samodzielnie sprawdziłem/am poziom oleju w silniku benzynowym czterosuwowym lub Diesla oraz asystowałem/am podczas tankowania paliwa do zbiornika.

*** Potrafi bezpiecznie obsłużyć instalacje jachtowe, zacumować jacht, postawić i położyć maszt. Kieruje pracami załogi.

 1. Nauczyłem/am inną osobę wiązać węzły z zakresu pierwszej gwiazdki (jungi) oraz wykonałem/am opaskę z juzingu na końcówce liny miękkiej.
 2. Wraz z załogą przesunąłem/przesunęłam i obróciłem/am na cumach jacht przy kei. Zabezpieczyłem/am łódź zacumowaną wzdłuż kei (alongside) przy wietrze dopychającym z użyciem cum, szpringów i odbijaczy.
 3. Wyjaśniałem/am załodze zasady bezpiecznego korzystania z instalacji jachtowych oraz asystowałem/am przy wymianie akumulatora i butli gazowej na jachcie.
 4. Zademonstrowałem/am załodze czynności przy uruchamianiu i odstawianiu silnika zaburtowego oraz zatankowałem/am odpowiedni rodzaj paliwa do zbiornika jachtu.
 5. Wraz z załogą położyłem/am i postawiłem/am maszt.

**** Kieruje przygotowaniem jachtu do postoju i żeglugi. Zna bardziej zaawansowane węzły i sploty. Potrafi obsługiwać instalacje jachtowe, wyjaśnić ich działanie. Wie, jak taklować/roztaklować jacht.

 1. Wyjaśniłem/am zasady użycia oraz nauczyłem/am inną osobę wiązać węzły z zakresu pierwszej i drugiej gwiazdki oraz samodzielnie wykonałem/am dodatkowe prace linowe, np. opaskę turecką, kulkę bosmańską, sploty na linach miękkich.
 2. Wyjaśniałem/am, demonstrowałem/am czynności oraz kierowałem/am pracą załogi podczas przygotowania jachtu do żeglugi i postoju.
 3. Samodzielnie wymieniłem/am butlę gazową i akumulator na jachcie oraz podłączyłem/am akumulator do ładowania z lądu lub na lądzie.
 4. Wyjaśniłem/am i zademonstrowałem/am sprawdzanie oleju, paliwa i chłodzenia w silniku zaburtowym lub stacjonarnym oraz samodzielnie wykręciłem/am świecę w silniku benzynowym w celu sprawdzenia iskry.
 5. Uczestniczyłem/am w taklowaniu jachtu przed pierwszym pływaniem lub w zabezpieczeniu jachtu po sezonie, lub w slipowaniu/wodowaniu jachtu.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl