Centralna Składnica Harcerska 4 Żywioły

Teka edukacyjna. Harcerskim krokiem do Niepodległej.

Wysyłka w: 1-5 dni
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 42,00 zł 42.00
ilość szt.
Zyskujesz 42 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Książka "Teka edukacyjna. Harcerskim krokiem do Niepodległej."

Teka „Harcerskim tropem do Niepodległej” powstała w ramach projektu realizowanego przez Chorągiew Stołeczną Związku Harcerstwa Polskiego. Zadaniem tej publikacji edukacyjnej jest wspieranie wychowania patriotycznego i obywatelskiego w drużynach harcerskich i gromadach zuchowych.

Teka została przygotowana w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w którym obchodzimy także stulecie utworzenia ZHP, czyli zjednoczenia ruchu harcerskiego na ziemiach polskich. Te dwie rocznice stały się inspiracją do opracowania pakietu propozycji zajęć, których tematyka związana jest z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i dążeniami do ustalenia granic Niepodległej. W wydarzeniach z lat 1914–1921 istotną rolę odegrali młodzi ludzie, dziewczęta i chłopcy związani z rozpowszechniającym się na ziemiach polskich ruchem skautowym. O ich udziale w dążeniach niepodległościowych przypominają autorzy teki, przywołując sylwetki skautów w Legionach Polskich, w harcerskich pułkach obrońców ojczyzny podczas wojny polsko-bolszewickiej, w powstaniu wielkopolskim, w powstaniach śląskich i w obronie Lwowa. Ze środowiska skautowego wywodzili się m.in. późniejsi generałowie – Mieczysław Norwid-Neugebauer i Stefan Grot-Rowecki, a także najmłodszy pułkownik, bohaterski Leopold Lis-Kula. Najmłodszym w historii kawalerem Krzyża Walecznych był obrońca Płocka w 1920 roku, harcerz Tadeusz Jeziorowski. Nie można zapomnieć też o działalności niepodległościowej harcerek, które pełniły różnego rodzaju służbę pomocniczą jako sanitariuszki czy kurierki. Tradycja działań harcerek i harcerzy w służbie Niepodległej jest dziś podstawą do kształtowania postaw współczesnego patriotyzmu, który stawia inne wyzwania, ale odwołuje się do tych samych wartości.

Na podstawie zamieszczonych w tece scenariuszy gier historycznych, tekstów źródłowych, reprodukcji archiwalnych dokumentów i fotografii drużynowi mogą przygotować ciekawe i dostarczające rzetelnej wiedzy historycznej zajęcia dla swoich wychowanków. Pakiet zawiera propozycje różnych form edukacyjnych dla wszystkich grup wiekowych w ZHP, czyli dla zuchów, harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników. Publikacja przyda się też nauczycielom i edukatorom, którzy realizują zajęcia związane z tematyką historyczną i chcą skorzystać z aktywizujących form zaproponowanych przez instruktorów harcerskich.

Tekę mogą pozyskać również zainteresowane szkoły oraz hufce i drużyny harcerskie spoza terenu działania Chorągwi Stołecznej Związku Harcerstwa Polskiego, w tym środowiska z innych niż ZHP organizacji harcerskich. 

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium