Sprawność harcerska Dietetyk/Dietetyczka
Cena regularna:
towar niedostępny

Opis
Sprawność harcerska Dietetyk/Dietetyczka
Plakietka oznaczająca zdobycie sprawności harcerskiej DIETETYK z kategorii zdrowie. Zdobywając tą sprawność np. dowiesz się, jakie są zasady zdrowego odżywiania.
Zadania:
- * :
Poznaje indywidualne zapotrzebowanie żywieniowe, zmienia nawyki na zdrowe, dostosowane do własnych potrzeb. Wzbogaca wiedzę, poszukuje nowych informacji, wie do kogo zwrócić się o pomoc dietetyczną. Dzieli się dobrymi praktykami w zastępie oraz w domu. Zapoznałeś/aś się z zasadami prawidłowego żywienia, uwzględniając mikro oraz makroelementy. Poszerzyłeś/aś wiedzę o swoje indywidualne potrzeby (zależne od wieku/aktywności sportowych/ewentualnych alergii). Zmodyfikowałeś/aś codzienne nawyki żywieniowe. Przez dwa tygodnie regularnie prowadziłeś/aś dziennik żywieniowy. Swoimi wnioskami podzieliłeś/aś się z rodzicami/opiekunami. Przeanalizowałeś/aś z rodzicami/opiekunami sposób domowego żywienia. Zaproponowałeś/aś niezbędne zmiany. Zaangażowałeś/aś się we wspólne zakupy spożywcze oraz wspólne gotowanie. Promowałeś/aś zdrowe odżywianie się w drużynie/zastępie. Przygotowałeś/aś listę ''dobrych rad'' (plakat/grafika), o których powinien pamiętać każdy z nas (ilość wody/dzień, ilość ruchu/dzień + kilka dobrych podpowiedzi żywieniowych). Razem wdrożyliśmy te rady w praktykę podczas biwaku.
- ** :
Wskazałeś/aś korzyści zdrowotne płynące z różnorodnej diety. Znasz znaczenie regularnych przerw między posiłkami względem zdrowia dla układu pokarmowego. Wypełniasz dziennik żywieniowy. Umiesz dobrać zamienniki żywieniowe we własnych posiłkach. Promujesz zdrowe odżywianie się na zbiórkach z zastępu. Przeprowadziłeś/aś prezentację podczas zbiórki zastępu na temat korzyści płynących z powolnego jedzenia i regularnych przerw podczas jedzenia pod względem zdrowia dla układu pokarmowego. W domu przygotowałeś/aś 3 zdrowe zamienniki na posiłek na wyjazd harcerski. Zaprezentowałeś/aś i odpowiedziałeś/aś o nich na zbiórce zastępu. Przez trzy tygodnie stosowałeś/aś dziennik żywieniowy. Swoimi wnioskami podziliłeś/aś się na zbiórce zastępu prezentując przykładowy zapis jednego dnia z uwzględnieniem ilości spożywanej wody, cukru, godzin pomiędzy posiłkami oraz rodzaju aktywności ruchowej i czasu jego trwania.
- *** :
Wskazałeś/aś różne źródła wiedzy na temat zdrowego odżywiania się. znasz swoje potrzeby indywidualne, świadomie dokonujesz codziennych wyborów żywieniowych - na podstawie autoobserwacji (poprzez dziennik żywienia oraz aktywności). Umiesz dobrać zamienniki żywieniowe podczas form wyjazdowych drużyny. Promujesz zdrowe odżywianie się podczas zbiórek drużyny oraz na formach wyjazdowych. Wskazałeś/aś 3 różne źródła wiedzy na temat zdrowego odżywiania się oraz na podstawie 3 różnych tematów (choroby wynikające ze złego odżywiania się, piramida zdrowia, mikro składniki, makro składniki, ruch itp.) zawartych w tych źródłach. Przeprowadziłeś/aś grę (ruchową lub planszową), dzięki której zastęp mógł zapoznać się ze szczegółową wiedzą na wybrane tematy w sposób aktywny. Przygotowałeś/aś 3 zdrowe przekąski podczas biwaku z uwzględnieniem zdrowych zamienników żywieniowych oraz ewentualnych diet z wyłączeniami żywieniowymi (wegetariańska, wegańska, bezglutenowa, bezlaktozowa itp). Przez miesiąc (4 tygodnie) regularnie prowadziłeś/aś dziennik żywieniowy. Swoimi wnioskami podziliłeś/aś się na zbiórce drużyny prezentując przykładowy zapis jednego dnia z uwzględnieniem ilości spożywanej wody, cukru, godzin pomiędzy posiłkami oraz rodzaju aktywności ruchowej i czasu jej trwania. Dodatkowo zapisywałeś/aś warunki, w których spożywałeś/aś posiłki (ekran tabletu/telefonu, rozmowa z drugim człowiekiem, słuchanie muzyki, czytanie książki, słuchanie podcastu itp.). Podczas głównych posiłków liczyłeś/aś ilość kęsów przeżuwanego jedzenia. Istotność drobnego i spokojnego przeżuwania podkreśliłeś/aś na zbiórce drużyny. Promowałeś/aś zdrowe odżywianie się w drużynie poprzez zorganizowane cyklu 3 zbiórek na ten temat z uwzględnieniem takich zagadnień jak: różne źródła białka, zapotrzebowanie kaloryczne, zdrowe przekąski na wyjazdach harcerskich dopasowane do wysiłku fizycznego, diety (wegetariańska, wegańska, bezlaktozowa, bezglutenowa itp.).
Kto może zdobyć tę sprawność? Sprawności zdobywają wszyscy harcerze i harcerki, harcerze starsi i harcerki starsze oraz wędrownicy i wędrowniczki
Gdzie przyszyć sprawność harcerska? Plakietki sprawności przyszywa się na prawym ramieniu munduru harcerskiego.
Szczegóły:
- wysokiej jakości haft,
- średnica: 3 cm,
- producent: 4 Żywioły.
Zaloguj się i dodaj opinię