Sprawność harcerska Strażnik/Strażniczka ognia - Nowy SIM
Opis
Sprawność harcerska Strażnik/Strażniczka ognia
Sprawność to zdobyta i udowodniona działaniem umiejętność, którą harcerka lub harcerz potrafi posłużyć się w razie potrzeby. Sprawność dla harcerzy ZHP do przyszycia na mundurze.
Szczegóły:
- obwódki:
- zielona – sprawność dwugwiazdkowa
- czerwona – sprawność trzygwiazdkowa
- czarna - sprawność czterogwiazdkowa
- wysokiej jakości haft
- kontrastowe kolory nici
- średnica: 3 cm
- podkład umożliwiający naprasowanie
- haftowane w naszej składnicy.
Jak nosić?
Na prawym rękawie koszuli mundurowej.
Wymagania i zadania:
** Ustawia i rozpala ogniska z odpowiednich materiałów i w odpowiednim miejscu.
- Znam znaczenie ognia w historii ludzkości, opowiedziałem/am w zastępie, jak rozpalano go i korzystano z niego na przestrzeni wieków.
- Dowiedziałem/am się, w jakich miejscach można rozpalić ognisko, a także, jakie jest znaczenie martwego drewna w lesie. Samodzielnie znalazłem/am i przygotowałem materiały na ognisko. Ułożyłem/am stos i rozpaliłem/am ognisko w legalnym, właściwie zabezpieczonym miejscu ogniskowym.
- Przeprowadziłem/am eksperyment sprawdzając, jak palą się różne gatunki drewna – które z nich palą się jasnym płomieniem, które niskim, które szybko, które długo. Swoimi wnioskami podzieliłem/am się z członkami swojego zastępu.
- Zatarłem/am ślady ogniska po jego wygaszeniu. Zabezpieczyłem/am zapałki przed zamoknięciem.
*** Układa różne stosy ogniskowe i rozpala ogniska dostosowane do potrzeb. Przestrzega zasad bezpieczeństwa. Radzi sobie z oparzeniami.
- Skompletowałem/am własny zestaw materiałów do rozpalania ognia zabezpieczonych we właściwy sposób.
- Ułożyłem/am i opiekowałem/am się stosem obrzędowym pełniąc służbę strażnika ognia podczas ogniska drużyny/szczepu lub większej grupy. Układając stos ogniskowy pamiętałem/am o tym, aby ognisko nie było zbyt duże. Pełniąc służbę strażnika ognia 15 umiejętnie dokładałem/am drewno, regulując wysokość płomienia i ograniczając iskrzenie.
- Zabezpieczyłem/am miejsce ogniskowe pod względem przeciwpożarowym. Nauczyłem/am się posługiwać podstawowym sprzętem gaśniczym. Udzieliłem/am lub przećwiczyłem/am udzielanie pierwszej pomocy w razie oparzenia.
- Poprawnie zbudowałem/am co najmniej trzy rodzaje stosów ogniskowych.
**** Rozpala ogniska za pomocą alternatywnych metod (krzesiwo, soczewki itd.) lub materiałów znalezionych w terenie zastępujących zapałki, również w trudnych warunkach. Przekazuje wiedzę innym.
- Zorganizowałem/am miejsce ogniskowe. Przeszkoliłem/am grupę harcerzy/harcerek objaśniając im, jak dobierać materiały w zależności od przeznaczenia ogniska i nadzorując ich podczas przygotowywania stosu ogniskowego. Przygotowałem/am ich do pełnienia funkcji strażników ognia oraz nadzorowałem/am w trakcie.
- Poznałem/am obrzędowość związaną z harcerskim ogniskiem. Wygłosiłem/am gawędę na temat ognia i zasad zachowania się przy ognisku harcerskim.
- Rozpaliłem/am ognisko w trudnych warunkach atmosferycznych, np. po deszczu, w śniegu itp.
- Zdobyłem/am wiedzę na temat różnych metod rozpalania ognisk i rozpaliłem/am przynajmniej jedno ognisko bez użycia zapałek lub zapalniczki, korzystając z krzesiwa, soczewek, łuków ogniowych, techniki fire rollingu itp.
Zaloguj się i dodaj opinię