Sprawność harcerska Wartownik/Wartowniczka - Nowy SIM
Opis
Sprawność harcerska Wartownik/Wartowniczka
Sprawność to zdobyta i udowodniona działaniem umiejętność, którą harcerka lub harcerz potrafi posłużyć się w razie potrzeby. Sprawność dla harcerzy ZHP do przyszycia na mundurze.
Szczegóły:
- obwódki:
- zielona – sprawność dwugwiazdkowa
- czerwona – sprawność trzygwiazdkowa
- czarna - sprawność czterogwiazdkowa
- wysokiej jakości haft
- kontrastowe kolory nici
- średnica: 3 cm
- podkład umożliwiający naprasowanie
- haftowane w naszej składnicy.
Jak nosić?
Na prawym rękawie koszuli mundurowej.
Wymagania i zadania:
** Zna i stosuje zasady służby wartowniczej. Reaguje w trudnych sytuacjach.
- Wiem, jakie znaczenie ma służba wartownicza dla bezpieczeństwa osób i mienia znajdującego się na terenie obozu (biwaku). Pełniłem/am wzorowo służbę wartowniczą łącznie przez 10 godzin w nocy i 8 godzin w dzień.
- W czasie ćwiczeń pokazałem/am, że potrafię zachować się w przypadku: – zauważenia niepożądanych osób na obozie, – pożaru, – gwałtownej zmiany pogody: ulewy/porywistego wiatru/burzy.
- Brałem/am udział w przynajmniej pięciu grach doskonalących czujność, spostrzegawczość itp. Wykazałem/am się umiejętnością: – wykrycia za pomocą słuchu, z której strony zbliża się człowiek; – dostrzeżenia zamaskowanej osoby.
*** Kieruje służbą wartowniczą.
- Zdobyłem/am sprawność Wartownika**.
- Pełniłem/am funkcję dowódcy warty (instruktora służbowego na obozie lub biwaku). Przekazałem/am wartownikom instrukcje niezbędne do prawidłowego zabezpieczania obozu w różnych sytuacjach.
- Zorganizowałem/am co najmniej pięć gier doskonalących czujność oraz spostrzegawczość.
- Opiekowałem/am się harcerzem/harcerką zdobywającym/ą sprawność Wartownika**.
**** Dba o bezpieczeństwo obozu.
- Przyjmowałem/am gości obozowych i wizytacje zgodnie z właściwymi procedurami.
- Kierowałem/am rozstawianiem obozu w taki sposób, by był maksymalnie bezpieczny (od nieproszonych gości, pożarów i zjawisk pogodowych), a w tym zadbałem/am o: – umieszczenie na każdym obozie/podobozie dobrze wyposażonego punktu ppoż., – nawiązanie stałego kontaktu ze Strażą Pożarną, – regularne otrzymywanie prognoz pogodowych.
- Współprowadziłem/am próby alarmów obozowych związanych z różnymi zagrożeniami.
- Nadzorowałem/am ustalanie grafiku wart w taki sposób, by harcerze mieli zapewniona odpowiednia długość snu, a długość warty, jej liczebność i pora dnia/nocy jej pełnienia były dostosowane do wieku i możliwości harcerza.
- Kierowałem/am harcerskimi podchodami na obozie tak by były prowadzone zgodnie z zasadami i służyły umacnianiu bezpieczeństwa na obozie (np. przez wzmacnianie czujności wartowników).
Zaloguj się i dodaj opinię