Sprawność harcerska Zawodnik/Zawodniczka working equitation - Nowy SIM
Opis
Sprawność harcerska Zawodnik/Zawodniczka working equitation
Sprawność to zdobyta i udowodniona działaniem umiejętność, którą harcerka lub harcerz potrafi posłużyć się w razie potrzeby. Sprawność dla harcerzy ZHP do przyszycia na mundurze.
Szczegóły:
- obwódki:
- niebieska - sprawność jednogwiazdkowa
- zielona - sprawność dwugwiazdkowa
- czerwona - sprawność trzygwiazdkowa
- wysokiej jakości haft
- kontrastowe kolory nici
- średnica: 3 cm
- podkład umożliwiający naprasowanie
- haftowane w naszej składnicy.
Jak nosić?
Na prawym rękawie koszuli mundurowej.
Wymagania i zadania:
* Wie, co to jest Working Equitation. Porusza się płynnie w trzech chodach. Poprawnie pokonuje przeszkody. Prawidłowo wyjeżdża podstawowe figury ujeżdżeniowe.
- Poruszałem/am się płynnie i w równowadze w trzech podstawowych chodach.
- Poprawnie pokonałem/am przeszkody w stępie: slalom między tyczkami, trzy beczki, bramka, gliniany garnek, przeniesienie kubka z jednej tyczki na drugą.
- Wykonałem/am i przedstawiłem/am pracę dotyczącą Working Equitation, a dokładniej: co to jest, obowiązujące zasady i skojarzenia.
- Prawidłowo wyjeżdżałem/am: woltę, półwolty, zatrzymanie, nieruchomość 6s, koło.
** Bierze udział w zawodach na poziomie L. Pokonuje przeszkody w kłusie. Monitoruje rozwój dyscypliny i ma jeźdźca, na którym się wzoruje. Pokazuje innym, jak prawidłowo pokonuje się podane przeszkody.
- Wziąłem/Wzięłam udział w zawodach regionalnych lub towarzyskich na poziomie L, osiągnąłem/osiągnęłam wynik min. 55%.
- Poprawnie pokonałem/am przeszkody w kłusie: ósemka między beczkami, skok przez kostki słomy, gliniany garnek, objeżdżanie tyczek lub przeszkód, przeniesienie kubka z jednej tyczki na drugą.
- Aktywnie monitorowałem/am rozwój dyscypliny Working Equitation w Polsce, znalazłem/am informacje na temat aktualnych zawodów i szkoleń, a także wskazałem/am jeźdźca, na którym się wzoruję.
- Przygotowałem/am pokaz dla zastępu/drużyny, na którym pokazałem/am, jak pokonuję podane przeszkody. Wykonałem/am je w dwóch formach: na szybkość oraz na dokładność.
*** Współorganizuje zawody z elementami WE. Prawidłowo pokonuje podane przeszkody i figury ujeżdżeniowe. Przekazuje wiedzę, jak poprawnie technicznie pokonać przeszkody.
- Współorganizowałem/am u siebie w stajni zawody z elementami Working Equitation dla kolegów/zastępu.
- Prawidłowo wykonałem/am: cofnięcie 6 kroków, łopatką do wewnątrz w stępie, ustępowanie od łydki w stępie, półpiruet, serpentynę o 3 łukach ze zmianami nogi na linii środkowej (w galopie), zatrzymanie z kłusa.
- Poprawnie pokonałem/am przeszkody (w kłusie lub galopie): wyciągnięcie tyczki z beczki, użycie tyczki do zdjęcie pierścienia, włożenie tyczki do beczki, chód boczny przez kłodę (stęp), bramka.
- Nauczyłem/am mniej doświadczonych jeźdźców poprawnie technicznego pokonywania podstawowych przeszkód.
- Zorganizowałem/am tor przeszkód składający się z minimum 7 elementów i pokonałem/am go w jak najszybszym tempie.